Kezdőlap Rólunk Bemutatkozunk Kiadányaink Partnereink Szakterületek Adatvédelem (GDPR) Innováció és technológia Ingatlan és beruházás Infokommunikáció Menedzsment és munkajog Gazdaság és vállalkozás Cikkek Adatvédelem (GDPR) Gazdaság és vállalkozás Infokommunikáció Ingatlan és beruházás Innováció és technológia Menedzsment és munkajog Megjelenések Kapcsolat
Enyém, tied, miénk? 4+1 kérdés, ami felmerülhet a közös tulajdon kapcsán
jelen cikkünk 2016. szeptember 22. napján íródott, 2019. szeptember 18. napján frissítettük

Közös tulajdonról akkor beszélünk, ha egy dolog fölött több személynek van tulajdonjoga meghatározott hányadok szerint. A közös tulajdonjog esetén minden tulajdonostárs az egész dolog tulajdonosa, de csak meghatározott rész, az úgynevezett tulajdoni hányad erejéig. A tulajdonosi jogok (úgymint birtoklás, használat, rendelkezés) valamennyi tulajdonostársat megilletik, azonban ezeket csak egymásra tekintettel gyakorolhatják a tulajdoni hányaduk alapján. De nézzük meg a tulajdonosi jogosultságok gyakorlása során leggyakrabban felmerülő kérdéseket közös tulajdon esetében – gyakorlati oldalról.



1. Nekem van nagyobb tulajdoni hányadom, így enyém a nagyobb rész használati joga is?

A közös tulajdonnal rendelkezők gyakran esnek abba a tévedésbe, hogy szerintük a tulajdonostársak mindegyike a hányadrészének megfelelő nagyságú területet használhat az ingatlanból. Ez téves, hiszen mindegyik tulajdonostárs jogosult az egész ingatlan használatára, ha a közös tulajdon osztatlan. A tulajdonosok mindegyike jogosult a dolog birtoklására és használatára, ezt azonban senki sem gyakorolhatja a többiek jogainak és érdekeinek sérelmére.

2. Hogyan döntsünk a használatról?

Lehetőség van arra, hogy a tulajdonostársak szerződésben rögzítsék a használatot. Ennek több módja is van, hiszen mind „térben”, mind „időben” meg lehet osztani a dolog használatát, ez csak megegyezés kérdése. 

Térbeli megosztás esetén mindegyik tulajdonostárs jogot kap arra, hogy kizárólagosan birtokában tarthasson a közös ingatlanból egy bizonyos, konkrétan meghatározott területrészt, ami általában a tulajdoni hányad arányában kerül rögzítésre. Fontos kiemelni azonban, hogy ez nem lehet kizárólagos szempont, mivel a megosztás kialakítása során számtalan érdek, szempont figyelembevételével kell kialakítani a mindenkire kötelező használati rendet. 

A használatot nemcsak térben, de időben is meg lehet osztani (jellemzően erre kerül sor családi nyaralók esetében). Ebben az esetben a tulajdonostársak beosztják maguk között, hogy ki mikor használhatja a közös dolgot. 

Az sem kizárt, hogy a tulajdonosok úgy döntenek, hogy az egyikük jogosult kizárólagosan használni a közös tulajdonban álló dolgot akár ellentételezés mellett, akár pedig a nélkül.

3. Átadom a használati jogot, cserébe mit kérhetek?

Tévhitként él a tulajdonosokban, hogy ha a közös tulajdon használatát átengedik a másik tulajdonosnak, akkor a „lemondó fél” használati díjat követelhet a használótól, azon az alapon, hogy a másik tulajdonos az ő részét is használta az ingatlanból.  Az átengedő tulajdonos csak abban az esetben követelhet jogosan használati díjat, ha a bentlakó tulajdonostársa őt az ingatlan használatából kizárta, azaz bizonyíthatóan megakadályozta őt abban, hogy ő is használhassa az ingatlant. Ebben az esetben ugyanis a bentlakó tulajdonosjogsértést követ el, ami miatt a „kizárt” tulajdonos nem élhetett birtoklási, használati jogával.Ha a használatról önként mond le valaki, ezért cserébe nem jár díjazás. Természetesen a tulajdonostársak eleve megállapodhatnak úgyis, hogy a használatról történő „lemondásra”,ellentételezés fejében kerül sor.

4. El akarják adni az ingatlan másik részét. Megakadályozhatom?

Igen, hiszen a közös tulajdonban a tulajdonostársaknak egymás tulajdonrészére elővásárlási joguk van. Előfordulhat persze, hogy az eladni szándékozó tulajdonos nem közli a vételi ajánlatot a többi tulajdonostárssal, mielőtt eladná a részét egy külső vevőnek. Ha az elővásárlásra jogosultnak nem áll szándékában valóban megvásárolni a dolgot, csak meg szeretné akadályozni az eladást, akkor ilyen esetben nem hivatkozhat az elővásárlási jogára. Tehát nem elegendő az elővásárlási jog megsértésére hivatkozni, hanem egyben nyilatkozni kell arról is, hogy a vételi ajánlatot elfogadja, és igazolni kell, hogy megfelelő fedezettel rendelkezik a vételár kifizetéséhez.

4+1. Ki viseli a kapcsolódó költségeket?

Tévedés azt hinni, hogy a közös tulajdonú dolgot használó tulajdonostárs köteles viselni a dologgal járó összes költséget. Ezt legfeljebb a közvetlen használattal felmerülő költségek esetén lehet kikötni, például lakóingatlan esetén a rezsiköltségnél, ha az ingatlant csak az egyik tulajdonostárs használja. A dolog állagának megóvásához, fenntartásához szükséges költségeket, az adókat és más közterheket, továbbá a közös tulajdonnal járó egyéb terheket, kiadásokat a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk arányában közösen viselik, akkor is, ha nem közösen használják a dolgot. 

További cikkeink a témában

 

Egyszer és mindenkorra felelős lettél – Minden, amit tudni érdemes a vezető tisztségviselő felelősségről

2016. február 17. Az új Ptk. alapján a vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során minden kárért, amelyet a társaságának okoz, olyan módon felel a társasággal szemben, ahogy a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai rendelkeznek. Ki a vezető tisztségviselő? A vezető tisztségviselő az a személy, akit az adott cég alapítója erre a pozícióra kinevez. Kft., Bt. és KKt. […]

Szoftver szerzői jogi védelme I.rész

2016. július 12. Életünk egyre több területén találkozhatunk szoftverekkel, azonban ezek működése, háttere a legtöbb felhasználó számára ismeretlen akárcsak a szoftverekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek rendszere, melyet a szerzői jog, ill. a szerzői joghoz kapcsolódó felhasználási szerződések szabályoznak. A szoftverek szerzői jogi védelmével kapcsolatosan két rövid cikkben foglaljuk össze mindazt, amit a szoftver alkotójának és a felhasználóknak tudni […]

NINCSENEK TITKAIM – LEHETNEK?

2018. szeptember 22. A munkaviszony során, bár a munkáltatóra klasszikusan az erősebb pozícióban lévő félként tekintünk, a munkavállalók bírhatnak olyan információkkal, amelyek titokban tartásával vagy éppen a munkáltatóval történő közlésével a munkaviszony létesítésére, módosítására vagy megszüntetésére hatással lehetnek. Leszögezhetjük, hogy fontos a felek közötti szilárd bizalom, azonban a munkavállaló nem köteles feltétlenül minden rá vonatkozó személyes adatot közölni a munkáltatóval, csak […]

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kapcsolatfelvétel

Rugalmasság

Ügyfeleink teljes körű kiszolgálása érdekében akár cégénél kihelyezve is segítünk sürgős jogi problémáinak megoldásában. Munkatársaink telefonon és e-mailen is elérhetőek.

Gyorsaság

Irodánk a cégjogi és a szerződések elkészítésével kapcsolatos feladatokat 5 munkanapos határidővel vállalja. Egyéb munkatípusokkal kapcsolatban egyedi határidők megadásával igyekszünk a leghatékonyabb és leggyorsabb megoldást kínálni Önnek és cégének.

Hatékonyság

Ügyfeleink hatékony, lényegre törő, gyors és precíz kiszolgálása alapelveink egyike. Nem végzünk felesleges, időhúzó munkát, így Önnek sem kell a jó megoldásra napokat várnia!

Szakértelem

Jogász munkatársaink kiemelkedő szakértelemmel látják el a megjelölt szakterületeken cége ügyeit a magyar mellett angol nyelven is. Így a mi szaktudásunk az Ön vállalatának építőköve.