Kezdőlap Rólunk Bemutatkozunk Kiadányaink Partnereink Szakterületek Adatvédelem (GDPR) Innováció és technológia Ingatlan és beruházás Infokommunikáció Menedzsment és munkajog Gazdaság és vállalkozás Cikkek Adatvédelem (GDPR) Gazdaság és vállalkozás Infokommunikáció Ingatlan és beruházás Innováció és technológia Menedzsment és munkajog Megjelenések Kapcsolat
Panorámaszabadság, avagy te tudod, hogy hol, mit és mikor lehet fényképezni Európában a szerzői jog tükrében?
jelen cikkünk 2015. augusztus 3. napján íródott, 2019. augusztus 28. napján frissítettük

Mi is az a Panorámaszabadság? 

A panorámaszabadság (angolul: freedom of panorama, FoP) egyes szerzői jogi rendszerekben meglévő szabályozás, amely megengedi a jogvédett művekről fényképek vagy más származtatott művek készítését és azok felhasználását az eredeti mű jogtulajdonosának engedélye nélkül is, ha az eredeti mű “a panoráma része” (a pontos szabályozás változó, de ilyen lehet például egy épület vagy egy köztéri szobor). 

Magyarországon az Szjt. 68. § (1) szerint „A szabadban, nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított képzőművészeti, építészeti és iparművészeti alkotás látképe a szerző hozzájárulása és díjazás nélkül elkészíthető és felhasználható”. 

Hol lehet és hol nem? Mit lehet és mit nem?

A panorámaszabadság szabályozási környezete az EU tagállamaiban színes képet mutat. Magyarországtól eltérően Angliában korábban már lépett életbe az engedélyhez kötött köztéri fotózásra vonatkozó szabály, de nem működött, így eltörölték. A legtöbb európai országban létezik hasonló szabályozás; egy nevezetes kivétel Franciaország, ahol az épületek látképe jogvédett.

Franciaországban például már érvényben van az a szabályozás, mely szerint nappal lefotózhatjuk engedély nélkül az Eiffel-tornyot, de éjszakai felvétel készítéséhez már engedélyt kell kérnünk, mivel a francia jog szerint a kivilágítás művészeti installációnak minősül. A szerzői jogi szabályozás szerint pedig illegálisnak számít engedély nélkül publikálni a képet, vagyis, ha az esti Eiffel-toronynál fényképezkedünk és azt feltöltjük a Facebookra, a francia jogot nézve bűncselekményt követünk el.

A zöld országokban az épületek és egyéb műalkotások képe szabadon közzétehető.A világoszöld országokban az épületek képe szabadon közzétehetőA sárga országokban az épületek képe kereskedelmi célra csak engedéllyel használhatóA piros országokban az épületek képe bármilyen célra csak engedéllyel használható.

Franciaországon túlmenően érvényes a szabály Luxemburgban, Olaszországban, Belgiumban, Ukrajnában, Fehéroroszországban és Görögországban is. Ezeken a helyeken tehát csak engedéllyel lehet fotózni köztereken álló épületeket, műalkotásokat, akkor is, ha csak a nyaraláson készítünk magáncélra fényképeket.

Szlovéniában, Bulgáriában, Romániában, Bosznia Hercegovinában, Montenegróban, Albániában, Izlandon, Észtországban, Lettországban, Litvániában a részleges szabályozás van érvényben, vagyis magánrészre, nem üzleti céllal fotózhatunk engedély nélkül. De ha mégis kereskedelmi céllal használnánk fel a fotót, akkor ahhoz már engedély szükséges.

A zölddel jelölt területeken, így Magyarországon is, az épületekről és egyéb műalkotásokról szóló fotók is szabadon közzétehetők. Fontos azonban tudnunk, hogy ha nem köztereken álló épületeket vagy műalkotásokat fotózunk, akkor továbbra is kötelesek vagyunk engedélyt kérni. Ugyanez vonatkozik a magánterületekre is.

A panorámaszabadság unió szintjén történő egységes szabályozására tett legutóbbi kísérlet elbukott, 2015. július 9-én nemmel szavazott az Európai Parlament a panorámaszabadság korlátozásáról, illetve erre vonatkozólag a szerzői jogi szabályozás egységesítéséről. Az Európai Parlamenthez benyújtott javaslat célja az lett volna, hogy egyesítse az unión belül a digitális piacot, azaz megszüntesse a tagállamok között fennálló, a szerzői jogi szabályozások eltéréséből adódó különbségeket.

Forrás: juliareda.euwikipedia.orgindex.hueuroparl.europa.eu

További cikkeink a témában

 

Enyém, tied, miénk? 4+1 kérdés, ami felmerülhet a közös tulajdon kapcsán

2016. szeptember 22. Közös tulajdonról akkor beszélünk, ha egy dolog fölött több személynek van tulajdonjoga meghatározott hányadok szerint. A közös tulajdonjog esetén minden tulajdonostárs az egész dolog tulajdonosa, de csak meghatározott rész, az úgynevezett tulajdoni hányad erejéig. A tulajdonosi jogok (úgymint birtoklás, használat, rendelkezés) valamennyi tulajdonostársat megilletik, azonban ezeket csak egymásra tekintettel gyakorolhatják a tulajdoni hányaduk alapján. De nézzük meg a tulajdonosi […]

A világkereskedelem játékszabályai

2019. október 16. Néhány hónapra az új évtizedtől, már senkinek sem újdonság, hogy a karácsonyi ajándékot, egy új ruhát, vagy elektronikai cikket a világ másik feléről, egy erre kialakított webshop felületről rendeli meg. A várva várt csomag a nemzetközi árufuvarozás keretében, több héten keresztül akár több ezer kilométert is utazhat, mire házhoz szállítják. A magánszemélyek megrendelései azonban, csupán […]

NINCSENEK TITKAIM – LEHETNEK?

2018. szeptember 22. A munkaviszony során, bár a munkáltatóra klasszikusan az erősebb pozícióban lévő félként tekintünk, a munkavállalók bírhatnak olyan információkkal, amelyek titokban tartásával vagy éppen a munkáltatóval történő közlésével a munkaviszony létesítésére, módosítására vagy megszüntetésére hatással lehetnek. Leszögezhetjük, hogy fontos a felek közötti szilárd bizalom, azonban a munkavállaló nem köteles feltétlenül minden rá vonatkozó személyes adatot közölni a munkáltatóval, csak […]

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kapcsolatfelvétel

Rugalmasság

Ügyfeleink teljes körű kiszolgálása érdekében akár cégénél kihelyezve is segítünk sürgős jogi problémáinak megoldásában. Munkatársaink telefonon és e-mailen is elérhetőek.

Gyorsaság

Irodánk a cégjogi és a szerződések elkészítésével kapcsolatos feladatokat 5 munkanapos határidővel vállalja. Egyéb munkatípusokkal kapcsolatban egyedi határidők megadásával igyekszünk a leghatékonyabb és leggyorsabb megoldást kínálni Önnek és cégének.

Hatékonyság

Ügyfeleink hatékony, lényegre törő, gyors és precíz kiszolgálása alapelveink egyike. Nem végzünk felesleges, időhúzó munkát, így Önnek sem kell a jó megoldásra napokat várnia!

Szakértelem

Jogász munkatársaink kiemelkedő szakértelemmel látják el a megjelölt szakterületeken cége ügyeit a magyar mellett angol nyelven is. Így a mi szaktudásunk az Ön vállalatának építőköve.