Kötelező betartani, amit e-mailben ígérünk?
Gyakori probléma, hogy a cégek e-mailben szerződnek egymással, de egyik fél nem teljesít, mondván, hogy az e-mail nem számít szerződésnek, és azért sem kötelez, mert nem írásbeli.
Az általános hiedelemmel ellentétben teljesen egyforma ereje van a szerződésnek, akár írásban, szóban, vagy ráutaló magatartással jött létre, hiszen nem a forma számít, hanem a felek közös akarata. Az írásbeliség ezért csak akkor kötelező, ha azt jogszabály külön előírja. Az e-mail azonban nehezen értelmezhető ebben a rendszerben: egyfelől írásbeli, hiszen betűket vetünk a képernyőre, másfelől tartalmilag inkább tekinthető szóbelinek, vagy ráutaló magatartásnak.
Azokban az esetekben, amikor a jog egy szerződés megkötéséhez kifejezetten írásbeliséget ír elő, az e-mail biztosan nem számít írásbelinek. Például nem adhatunk be a földhivatalhoz egy e-mailváltást azzal, hogy ennek az alapján alapítottunk haszonélvezetet, vagy vettünk meg egy ingatlant.
Ugyanakkor – elméletileg – a helyzet valójában egyszerűbb, mint gondolnánk: az elektronikus dokumentum mindig írásbelinek számít, viszont nem minden e-mail elektronikus dokumentum.Azt, hogy mi számít elektronikus dokumentumnak, az elektronikus aláírásról szóló 2001. évi XXXV. tv. 4. § (1) bekezdése rögzíti.
Eszerint az elektronikus úton kötött szerződés akkor minősül írásbelinek, ha a felek nyilatkozatai legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással vannak ellátva.Az aláírás pedig nem attól “elektronikus”, hogy a klaviatúrán pötyögjük be a nevünket, hanem attól, hogy egy speciális kriptográfiai kulcsot képezni tudó szerkezettel “írunk alá”.
Az új Ptk. 6:85. § (1) bekezdése azonban azt is rögzíti, hogy “e (azaz a XVI.) fejezet rendelkezéseit – az elektronikus úton tett szerződési jognyilatkozat hatályossá válására vonatkozó rendelkezés kivételével – elektronikus levelezés vagy azzal egyenértékű egyéni kommunikációs eszközzel kötött szerződés esetén nem kell alkalmazni.”
Utóbbiból a cégek egy része azt olvasta ki, hogy az e-mail egyáltalán nem is szerződés, a másik része azt, hogy az e-mail az elektronikus formalitások nélkül is írásbeli szerződésnek számít. A jogi megítélés azonban – tekintettel a 2001. évi törvényre is – egyöntetűen az, hogy a tartalmában és aláírójában nem egyértelműen azonosítható e-mailek útján történő szerződés létrejön ugyan, de az nem minősül írásbelinek.
Azonban itt jön a csavar, mivel az új Ptk. XVI. fejezete (6:82 – 6:85 §§) felvállalta az “elektronikus úton” történő szerződéskötés kapufáinak felállítását: eszerint elektronikus úton akkor jön létre szerződés, ha bizonyos témák tisztázottak. Például, mi a szerződés nyelve, írásbelinek tekinti-e a szerződés kezdeményezője a szerződést, melyek a technikai lépések, rögzítésre kerül-e a szerződés később, stb.Megjelent: Világgazdaság – 2014. július 29.
Szerző: Dr. Holló Dóra ügyvéd
Online elérhető: Világgazdaság Online Közélet Jog rovatában
Kérdése van? Keressen minket bizalommal!
Rugalmasság
Ügyfeleink teljes körű kiszolgálása érdekében akár cégénél kihelyezve is segítünk sürgős jogi problémáinak megoldásában. Munkatársaink telefonon és e-mailen is elérhetőek.
Gyorsaság
Irodánk a cégjogi és a szerződések elkészítésével kapcsolatos feladatokat 5 munkanapos határidővel vállalja. Egyéb munkatípusokkal kapcsolatban egyedi határidők megadásával igyekszünk a leghatékonyabb és leggyorsabb megoldást kínálni Önnek és cégének.
Hatékonyság
Ügyfeleink hatékony, lényegre törő, gyors és precíz kiszolgálása alapelveink egyike. Nem végzünk felesleges, időhúzó munkát, így Önnek sem kell a jó megoldásra napokat várnia!
Szakértelem
Jogász munkatársaink kiemelkedő szakértelemmel látják el a megjelölt szakterületeken cége ügyeit a magyar mellett angol nyelven is. Így a mi szaktudásunk az Ön vállalatának építőköve.