Kezdőlap Rólunk Bemutatkozunk Kiadányaink Partnereink Szakterületek Adatvédelem (GDPR) Innováció és technológia Ingatlan és beruházás Infokommunikáció Menedzsment és munkajog Gazdaság és vállalkozás Cikkek Adatvédelem (GDPR) Gazdaság és vállalkozás Infokommunikáció Ingatlan és beruházás Innováció és technológia Menedzsment és munkajog Megjelenések Kapcsolat
Pecsét nélkül nem érvényes?
jelen cikkünk 2016. január 19. napján íródott, 2019. augusztus 29. napján frissítettük

Céget bélyegző nélkül ma már nemigen lehetne elképzelni, és hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy csak a pecsétes iratok hitelesek. Nem árulunk el nagy titkot, ha azt állítjuk, hogy az emberek többsége meg van győződve arról, hogy a bélyegző használata minden vállalkozás számára kötelező.


1. Pecsét használata cégek esetén

Ügyvédként számtalan alkalommal találjuk szembe magunkat azzal a problémával, hogy az ügyfél szentül hiszi, hogy a létrejött szerződés érvénytelen, hiszen a másik fél nem ütött rá pecsétet, így akkor neki már nem is keletkezik semmilyen kötelezettsége.

Ma Magyarországon nem létezik olyan jogszabály vagy rendelet, amely bármely céget vagy vállalkozást arra kötelezne, hogy cége adatait bélyegzővel vesse papírra. Azt azonban törvények szabályozzák, hogy hivatalos iratokon milyen cégadatokat kell szerepeltetnünk, ami minden vállalkozás számára kötelező adatközlés, ezek pedig az alábbiak: a cég neve, székhelye és adószáma. Ezeket azonban akár kézzel, akár géppel is feltüntethetjük, de itt válik nyilvánvalóvá, hogy erre a legpraktikusabb eszköz a bélyegző.

Nem szabad azonban figyelmen kívül hagynunk az úgynevezett cégjegyzést. Cégjegyzésnek hívjuk a cég írásbeli képviseletére vonatkozó jogot, az aláírási jogosultságot. A cégjegyzésnek, vagyis a cég nevében történő aláírásnak olyan módon és formában kell megtörténnie, ahogyan az a hiteles aláírási címpéldányban, vagy aláírás-mintában szerepel. Előbbit közjegyző készíti, míg az utóbbit az ügyvéd jegyzi ellen aláírásával. A kettő azonban ugyanazt a célt szolgálja, hitelesen tanúsítja, hogy ki és milyen módon írhat alá a cég nevében. Az aláírási címpéldány, vagy aláírás-minta pontosan tartalmazza, hogy a cég aláírása milyen formában történhet. Ez a gyakorlatban a leggyakrabban így néz ki:

Alulírott, [NÉV] (lakcím: […]; anyja neve: [NÉV]) mint a [CÉGNÉV] Korlátolt Felelősségű Társaság (székhely: […].; a továbbiakban: Társaság) ügyvezetője kijelentem, hogy a LétesítőOkiratnak megfelelően a Társaság cégjegyzése akképp történik, hogy a Társaság előnyomott, előírt cégneve alá a nevemet az alábbi módon aláírom.

Hangsúlyoznunk kell, hogy ma Magyarországon egyetlen cég sem köteles bélyegzőt használni, azonban céges aláírás esetén kötelező a cégnév hivatalos cégjegyzés alapján történő feltüntetése.

A kulcs tehát az, hogy a fenti példa szerint a cég teljes vagy rövidített neve az aláíráskor fel legyen tüntetve. Lehet ez kézírással, vagy nyomtatva, vagy akár pecsét formájában is.

Amennyiben olyan okiratot írunk alá a cég nevében, melyre előre nem nyomtatták rá a cég nevét, akkor a hiányzó cégnevet egy bélyegzővel pótolhatjuk. Megtehetjük ezt azonban akár kézírással is, ha a hivatalos aláírási címpéldányunk, vagy aláírás-mintánk megengedi.

2. Pecsétek használata ügyvédként

Nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy ügyvédként kötelesek vagyunk-e pecsétet használni, illetve céges ügyeink esetén az ügyvédi ellenjegyzés mikor lesz érvényes. Fontos megemlíteni, hogy az ügyvédek a sima „céges” bélyegzőn kívül egy úgynevezett szárazbélyegzővel is rendelkeznek, melynek használata bizonyos esetekben nem csak javasolt, hanem kötelező is (pl. ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés alapjául szolgáló okiratok ellenjegyzése).

Az ügyvédi ellenjegyzéshez nem elegendő az ügyvéd egyszerű aláírása, hanem az ügyvédnek az erre való jogosultságát is igazolnia kell. Ezt szolgálja a sorszámmal ellátott, az ügyvédi kamaráknál regisztrált ügyvédi szárazbélyegző. Az ügyvédi bélyegző használata nélkül az ügyvéd aláírása nem minősül ügyvédi ellenjegyzésnek.

Az ügyvédi tevékenységről szóló törvény nem rendelkezik kötelezően az ügyvédek gumibélyegző használatáról, azonban érdemes figyelni az Inytv. végrehajtási rendeletére, amely az alábbiak szerint rendelkezik: Az ügyvédi ellenjegyzés az ingatlan-nyilvántartási eljárásban akkor fogadható el, ha az ügyvéd az ellenjegyzésre kötelezett okiraton bélyegzője mellett elhelyezi hivatalos szárazbélyegzőjének lenyomatát is az eredeti, illetve a másolati példányon is.

Ennek értelmében tehát a szárazbélyegző mellett a gumibélyegző használata is kötelező ez esetekben.

Fontos tudni, hogy maga a bélyegzőkészítés nem igényel hatósági engedélyezést. Az egyes, konkrétan létező bélyegzők használatáról viszont rendelkezhet jogszabály. Tulajdonképpen bárki, bármilyen bélyegzőt készíthet magának vagy bízhat meg mást a kivitelezéssel. Utóbbi esetben nem kell igazolnia az adott bélyegző használatára vonatkozó jogosultságát. Ellenben a jogosulatlan használat természetesen megvalósíthat a Büntető Törvénykönyvben szankcionált, például közbizalom elleni bűncselekményeket.

A fentiek alapján tehát kijelenthetjük, hogy a bélyegzés önmagában nem tesz „hivatalossá” egy iratot. Ha van jelentősége a bélyegző lenyomatának, akkor az csak konkrét jogszabályhely rendelkezése vagy annak felhatalmazásával születő előírás alapján fordulhat elő.

További cikkeink a témában

 

Egyszer és mindenkorra felelős lettél – Minden, amit tudni érdemes a vezető tisztségviselő felelősségről

2016. február 17. Az új Ptk. alapján a vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során minden kárért, amelyet a társaságának okoz, olyan módon felel a társasággal szemben, ahogy a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai rendelkeznek. Ki a vezető tisztségviselő? A vezető tisztségviselő az a személy, akit az adott cég alapítója erre a pozícióra kinevez. Kft., Bt. és KKt. […]

Enyém, tied, miénk? 4+1 kérdés, ami felmerülhet a közös tulajdon kapcsán

2016. szeptember 22. Közös tulajdonról akkor beszélünk, ha egy dolog fölött több személynek van tulajdonjoga meghatározott hányadok szerint. A közös tulajdonjog esetén minden tulajdonostárs az egész dolog tulajdonosa, de csak meghatározott rész, az úgynevezett tulajdoni hányad erejéig. A tulajdonosi jogok (úgymint birtoklás, használat, rendelkezés) valamennyi tulajdonostársat megilletik, azonban ezeket csak egymásra tekintettel gyakorolhatják a tulajdoni hányaduk alapján. De nézzük meg a tulajdonosi […]

Mit jelent a haszonélvezet?

2016. június 24. Haszonélvezeti jogánál fogva a jogosult (haszonélvező) a más személy tulajdonában álló dolgot (pl. ingó, ingatlan dolgot) birtokában tarthatja, használhatja, hasznosíthatja és hasznait szedheti. Ha a haszonélvezeti jog egyidejűleg több haszonélvezőt illet meg, a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogára a közös tulajdon szabályait kell megfelelően alkalmazni. A haszonélvezeti jog személyhez tapadó jog, vagyis […]

Kérdése van? Keressen minket bizalommal!

Kapcsolatfelvétel

Rugalmasság

Ügyfeleink teljes körű kiszolgálása érdekében akár cégénél kihelyezve is segítünk sürgős jogi problémáinak megoldásában. Munkatársaink telefonon és e-mailen is elérhetőek.

Gyorsaság

Irodánk a cégjogi és a szerződések elkészítésével kapcsolatos feladatokat 5 munkanapos határidővel vállalja. Egyéb munkatípusokkal kapcsolatban egyedi határidők megadásával igyekszünk a leghatékonyabb és leggyorsabb megoldást kínálni Önnek és cégének.

Hatékonyság

Ügyfeleink hatékony, lényegre törő, gyors és precíz kiszolgálása alapelveink egyike. Nem végzünk felesleges, időhúzó munkát, így Önnek sem kell a jó megoldásra napokat várnia!

Szakértelem

Jogász munkatársaink kiemelkedő szakértelemmel látják el a megjelölt szakterületeken cége ügyeit a magyar mellett angol nyelven is. Így a mi szaktudásunk az Ön vállalatának építőköve.